Dokumenty z Archiwum UJ na wystawie o Ignacym Janie Paderewskim w Bibliotece Jagiellońskiej

Wystawa „Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) dla sztuki i kraju...” jest poświęcona pamięci tego wybitnego artysty i patrioty, pianisty, kompozytora, działacza społecznego, filantropa, premiera rządu II Rzeczypospolitej, wielkiego mecenasa sztuki i dobrodzieja Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorami są Biblioteka Jagiellońska, Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I.J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ. Ze zbiorów Archiwum UJ prezentowany jest dyplom doktoratu honoris causa UJ nadany Paderewskiemu w 1919 r. w uznaniu jego zasług dla sztuki i kultury oraz w dziele odbudowy niepodległego państwa polskiego (Archiwum UJ, dypl. perg. 742) oraz list Paderewskiego do rektora z podziękowaniem za ten zaszczyt (Archiwum UJ, S II 972). Warto podkreślić, że jest to jedyny przechowywany w Archiwum UJ oryginalny tego typu dokument, pozostałe bowiem – siłą rzeczy – wędrują do odbiorców. Uniwersytet jednak otrzymał go z powrotem wraz z całą spuścizną, którą wybitny wiurtuoz zapisał uczelni w ramach swego niezwykle szczodrego daru testamentowego. Ten zapis testamentowy ze zbiorów naszego Archiwum również można oglądać (Archiwum UJ, S IV  SOg 39). Wystawa jest czynna w dniach 4-25 listopada 2016 r. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Biblioteki Jagiellońskiej.
Data opublikowania: 14.11.2016