Dla Eraty... Wystawa portretów profesorskich autorstwa Macieja Zborka

Maciej Zborek, na co dzień związany z Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, od kilku lat zajmuje się obserwacją oraz dokumentacją ważnych osób i zdarzeń związanych z krakowską uczelnią. Interesuje się funkcjonowaniem mitu w przestrzeni uniwersyteckiej. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną portrety profesorów i profesorek UJ, z którymi autor zetknął się realizując projekt "Pamięć uniwersytetu". Poprzez serię niestandardowych, kolorowych i czarno-białych portretów, Zborek dokłada do ujotowskiej mitologii – tu akurat: mitologii biograficznej – własny kamyczek.

kurator: Franciszek Vetulani

-------

Fotografia portretowa to władza. Władza nad czasem i nad ludźmi. Dzięki jednemu pstryknięciu teraźniejszość nabiera szans, aby dotrwać przyszłości i poprowadzić ją w przeszłość. Budując most między „już” i „jeszcze”, fotograf umożliwia dwojgu nieznającym się ludziom komunikację bez słów. Zbliżając twarz do twarzy za ramą, widz prawie stapia się w jedno z właścicielem ciała, któremu w zamian za namiastkę nieśmiertelności odebrano trójwymiarowość i zapach. Lata czy kilometry nie grają roli: przebieg drogi między szukającym a odnalezionym zależy tylko od decyzji fotografa. Wybór oświetlenia, perspektywy, rekwizytów to układanie elementów wyszarpanych wspólnemu światu we własny świat będący płaszczyzną intymnego, cichego spotkania. Nawet jeśli naprzeciwko zdjęcia stanie jedna po drugiej tysiąc osób. Fotografia portretowa to i sacrum, i profanum: metafizyczne oswajanie obcości zaczyna się od zmrużenia oka, przekręcenia plastikowej obręczy, wciśnięcia guzika. Symbioza ludzi, maszyny i światła jest zarazem pasożytnictwem – portretowany, pozbawiony fizycznego człowieczeństwa, staje się niewyczerpanym źródłem materiału do zachwytu, refleksji, samozadowolenia. Dlaczego więc odbiór portretu to spotkanie, a nie konsumpcja? Czyżby patrzenie w oczy obrazu, który kiedyś był obcą osobą, wymagało poniesienia jakichś ukrytych kosztów? Nie wiem, ale jestem gotowa stanąć twarzą w twarz z tym wyzwaniem, tak jak uwiecznieni na portretach nie bali się spojrzenia w oko aparatu.

tekst: Weronika Tupaj

8 października 2017 — 10 listopada 2017