Kartki

Z dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na narty!
kartki z dziejów uj wydarzenia

Na narty!

18.03.2024
„Nadchodzący okres wiosenny uważany jest przez wielu za koniec sezonu narciarskiego w naszym kraju. Tymczasem rzecz ma się zupełnie inaczej...
więcej o Na narty!
Adam Chmiel – zasłużony archiwariusz Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Adam Chmiel – zasłużony archiwariusz Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego

W 90 rocznicę śmierci przypominamy sylwetkę Adama Chmiela.
więcej o Adam Chmiel – zasłużony archiwariusz Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dzień Arystotelesa, czyli uniwersytecki karnawał

Dzień Arystotelesa, czyli uniwersytecki karnawał

31.01.2024
Na dawnym Uniwersytecie Krakowskim pierwsza połowa lutego upływała pod znakiem radości i zabawy. Jednym z pretekstów do świętowania był Dzień Arystotelesa organizowany przez Wydział Sztuk Wyzwolonych.
więcej o Dzień Arystotelesa, czyli uniwersytecki karnawał
Dokument erygujący Wydział Teologii w Uniwersytecie Krakowskim

Dokument erygujący Wydział Teologii w Uniwersytecie Krakowskim

11.01.2024
Datę 11 stycznia 1397 roku nosi dokument – bulla Bonifacego IX, w którym mocą przysługującej mu władzy papież powołał do istnienia (ustanowił, erygował) Wydział Teologii na Uniwersytecie Krakowskim „odtąd i po wieczne czasy”.
więcej o Dokument erygujący Wydział Teologii w Uniwersytecie Krakowskim
Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie II wojny światowej

Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie II wojny światowej

06.11.2019
„BĘDZIECIE PRZEWIEZIENI DO OBOZU KONCENTRACYJNEGO” – takie słowa usłyszeli profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, zgromadzeni na spotkaniu zwołanym przez SS Sturmbahnführera Bruno Müllera.
więcej o Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie II wojny światowej

14.03.2019
Paweł Włodkowic z Brudzenia (ok. 1370-1435) to jeden z najbardziej znanych rektorów i profesorów Uniwersytetu Krakowskiego, wybitny przedstawiciel Polski w zmaganiach z Zakonem krzyżackim oraz współtwórca znakomitej polskiej szkoły prawa narodów.
więcej o Paweł Włodkowic jeden z najbardziej znanych rektorów i profesorów Uniwersytetu Krakowskiego
100-lecie praw wyborczych kobiet

100-lecie praw wyborczych kobiet

16.01.2019
Wydanie przez Naczelnika Państwa dekretu z 28 XI 1918 r. o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, na podstawie której prawo wybierania posłów otrzymali wszyscy obywatele państwa bez różnicy płci, posiadający do dnia ogłoszenia wyborów ukończone 21 lat, przełożyło się również na całkowite otwarcie studiów uniwersyteckich dla kobiet (za wyjątkiem studiów teologicznych).
więcej o 100-lecie praw wyborczych kobiet
127. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci Edwarda Raczyńskiego

127. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci Edwarda Raczyńskiego

16.01.2019
Dnia 19 VI 1927 r. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się odczyt Aleksandra Skrzyńskiego byłego ministra spraw zagranicznych. W pierwszych słowach wystąpienia oddał on hołd swoim dawnym profesorom.
więcej o 127. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci Edwarda Raczyńskiego
21 listopada 1652 r. Zmarł Jan Brożek

21 listopada 1652 r. Zmarł Jan Brożek

23.11.2018
Jan Brożek, profesor i rektor Uniwersytetu Krakowskiego, był wybitnym matematykiem, astronomem, kartografem, lekarzem, historykiem nauki, biografistą i pisarzem polemicznym swego czasu. Jego życiorys i twórczość są pięknym dowodem na żywotność intelektualną i rozwój Wszechnicy Jagiellońskiej w I wieku XVII stulecia, które niesłusznie uchodzi całkowicie za okres jej upadku i zacofania.
więcej o 21 listopada 1652 r. Zmarł Jan Brożek
Dnia 8 listopada 2018 r. Beatyfikacja Michała Giedroycia

Dnia 8 listopada 2018 r. Beatyfikacja Michała Giedroycia

23.11.2018