Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wspomnienia profesor Marii Podrazy-Kwiatkowskiej

Profesor Maria Podraza-Kwiatkowska urodziła się 19 stycznia 1926 roku w Kołomyi. W młodości związana z Kresami, szczególnie z Żółkwią i Lwowem. Egzamin maturalny złożyła we Lwowie, gdzie brała udział w tajnych kompletach. Profesor opuściła Lwów w 1945 roku i wspólnie z matką przeniosła się do Krakowa, gdzie rozpoczęła studia z zakresu historii sztuki i filologii polskiej. Tytuł magistra uzyskała w 1951 roku, zaś doktorat z polonistyki obroniła w roku 1964. Rozprawę habilitacyjną złożyła w roku 1970 w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Od 1974 roku nieprzerwanie związana z polonistyką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieloletni kierownik Zakładu, a następnie Katedry Literatury Polskiej XIX wieku. Profesurę zwyczajną otrzymała w 1987 r. 

W latach 1948 – 1974 pracownik Instytutu Badań Literackich krakowskiego oddziału PAN, w tym od 1970 roku kierownik Pracowni Literatury Młodej Polski. Członek czynny PAU, członek Komisji Historyczno-Literackiej Oddziału PAN w Krakowie. Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, „Laurem Jagiellońskim” oraz Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.

Wybitna znawczyni epoki Młodej Polski, autorka fundamentalnych prac o symbolizmie poezji młodopolskiej, książek o twórczości Wacława Rolicz-Liedera, studiów i esejów o Młodej Polsce, akademickiego podręcznika Literatura Młodej Polski i wieku innych publikacji. Ostatnio wydała Labirynty kładki drogowskazy. Szkice o literaturze od Wyspiańskiego do Gombrowicza (2011).

Pani Profesor odeszła 5 kwietnia 2016 roku.

Zobacz video galerię