Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wspomnienia profesor Janiny Sokołowskiej-Pituch

Profesor Janina Sokołowska-Pituch, urodziła się 9 maja 1915 roku w Dolnym Żukowie, studia medyczne rozpoczęła na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie, które ukończyła w roku 1939. W okresie wojennym prowadziła Zakład Anatomii Opisowej zarówno w okresie okupacji rosyjskiej (Mediinstytut Lwów) jak i niemieckiej będąc wielokrotnie narażona na niebezpieczeństwo. Udało je się przeżyć i po zakończeniu wojny „[...] została w Krakowie, bo tu był uniwersytet i zakład anatomii taki jak ten, który musiała zostawić we Lwowie [...]. Znalazła się w tym mieście jako uciekinier ze Lwowa, po wojnie, gdy ostatecznie ustalono granice. Przyjechała z rodzicami, podręcznymi bagażem zawierającym głównie książki, resztkami mebli, by zaczynać żyć od początku..."*.

Doktorat obroniła w roku 1946, a stopień kandydata nauk uzyskała w roku 1958, dwa lata później habilitację. W roku 1967 uzyskała profesurę nadzwyczajną, a tytuł profesora zwyczajnego otrzymała w roku 1974. Od 1961 roku prowadziła Zakład Anatomii Opisowej, a od 1969 roku była dyrektorem Instytutu Biologiczno-Morfologicznego. Wydała podręcznik anatomii, książkę poświęconą historii katedry anatomii w Krakowie, skrypty dla studentów. W latach 1953 - 2001 była wykładowcą anatomii w Ośrodku Szkolenia Masażystów. W dowód uznania otrzymała członkostwo honorowe Polskiego Związku Niewidomych. Wydała podręcznik anatomii w języku Braille'a. Przez jedną kadencję była prodziekanem do spraw studenckich. W uznaniu zasług naukowych i dydaktycznych otrzymała m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor zmarła 13 października 2011 roku.

Film zrealizowany przez Archiwum UJ w roku 2010 w ramach projektu pt. Pamięć Uniwersytetu. Autorem zdjęć jest Maciej Zborek i Andrzej Hytroś, montaż wykonał Andrzej Hytroś. Rozmowę przeprowadzili: Joanna i Maciej Zborek.

* A. Pituch-Noworolska, Ucieczka z domu ciszy, Literat Krakowski numer 3 i 4, Kraków 2010, s. 197-209.

Zobacz video galerię